Quantcast
Channel: Komentarze do: Odzysk ogniw 18650 z baterii laptopa – cz.2
Viewing all 27 articles
Browse latest View live

Autor: Michał Seredziński

$
0
0

Pamiętajmy, że ładowarki tego typu mierzą napięcie na akumulatorze pomiędzy impulsami ładowania – końcowe, bazowe dla tego modelu (i wielu innych) to 4.20V +/- 0.05V – takie będzie maksymalne napięcie na akumulatorze w momencie odcięcia ładowania. Napięcie ładowania (od strony układów ładowarki) zawsze jest nieco wyższe – stąd zapewne to chwilowe, wyższe zarejestrowane przez miernik – napięcie ładowania będzie im wyższe im wyższa jest rezystancja ogniwa, im bardziej zanieczyszczone konektory itp.
Pamiętajmy również, że LC-2100 oprócz trybu ładowania/testu pojemności i możliwością zmiany prądu ładowania, dysponuje bardzo przyzwoitym, działającym testem rezystancji wewnętrznej.


Autor: admin

$
0
0

Zależy jak był wykonany pomiar multimetrem.

Jeśli z funkcją PEAK, to możliwe że miernik wyłapał jakąś szpilę i taką zapamiętał jako najwyższą, wtedy niekoniecznie oznacza to przeładowanie. Trzeba sprawdzić.

Jeśli w trybie normalnym, napięcie na ogniwie rosło aż do 4.27V do odcięcia ładowania, to znaczy że ładowarka przeładowuje, i nieistotne tu jest w jaki sposób ładowarka kompensuje sobie spadki na ścieżkach czy złączach.

Na stronie http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries można znaleźć może nie tak świeżą ale myślę że ciągle aktualną grafikę która pokazuje jaki wpływ na ilość cykli ma przeładowywanie ogniwa o 0.05V:

Autor: Michał Seredziński

$
0
0

Nie chcę zbaczać z tematu i robić zbędnego zamieszania, ale w pełni zgodzę się z autorem, że dobry i rzetelny pomiar to podstawa. Bardzo ważne jest zachowanie możliwie bezinwazyjnego sposobu pomiaru. W przypadku LC-2100 najlepiej sprawdzić rezystancje wewnętrzną ogniwa przed i po wpięciu równolegle miernika, aby mieć pewność, że nic nie zepsuliśmy – szczególnie próba wpięcia się przy biegunie dodatnim może być utrudniona i wcale nie taka prosta – sposób z paskiem folii aluminiowej jest zwykle wystarczający, a jednocześnie wygodny.
Ta konkretna, przywołana ładowarka ze sprawnym akumulatorem nie powinna osiągnąć zbyt wysokiego napięcia.
Nawet 4.27V nie musi obligatoryjnie oznaczać błędu egzemplarza ładowarki – przyjmując ciężki przypadek – minimalny prąd fazy CV wynosi ok. 100 mA, a prawdziwa rezystancja naszego leciwego ogniwa nawet ponad 300 mOhm (łącznie ze stratą na stykach), to mamy już potencjalnie ponad 0.03V różnicy względem maksymalnego napięcia ładowania od strony ładowarki, a napięciem na ogniwie mierzonym bez podanego ładowania. Dodatkowo jeżeli to stare ogniwo było świeżo naładowane to wznawiając szybko po raz kolejny ładowanie (np. właśnie w celu weryfikacji odcięcia) to możemy wymusić dodatkowy, chwilowy wzrost napięcia – choć zwykle na tyle mały, że pomijalny. Jest jeszcze istotna kwestia co do aktualnej, „dobrej” wartości napięcia końca ładowania – dla wielu bliższe 4.25V jest najbardziej typowe i uniwersalne, dla innych bliższe 4.10V gdyż wydłuża żywotność ogniw – tu każda strona ma swoje racje.

Wracając do meritum i wpisu o ogniwach ze starych baterii do laptopów – dość fajny artykuł, przyczepiłbym się tylko do przyjętego kryterium oceny rezystancji wewnętrznej – każdy wynik powyżej 100-120 mOhm oznacza już jednak ogniwo w pewnym stopniu zużyte – na pewno nie zalecane do wysokich obciążeń. Takie ogniwa nie będą w 100% niezawodne i wymagają już zwiększonej uwagi i nadzoru podczas użytkowania. Nowe standardowe ogniwa o typowej wydajności prądowej nie przekraczają 60-80 mOhm, wysoko-prądowe to zwykle poniżej 30 mOhm. 150 mOhm i więcej dla ogniwa 18650 to już naprawdę dużo i świadczy o jego wyeksploatowaniu. W razie ew. dalszych pytań zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

Autor: Zbigniew Majka

$
0
0

witam, mam takie pytanie, w zestawie BT w kasku motocyklowym, jest płaski akumulator Li-ion 593847 który który ma dwa wyjścia, połączone jakimś małym układem drukowanym i zdublowane podwójne wyjście raz do instalacji kasku, dwa do ładowarki 220V z kontrolką czerwone/zielone. Przez to,że to mała bateria 880 mAh, chcę ją podmienić na większą, mam np akumulator z telefonu li-ion 1500 mAh, tylko że on ma trzy styki, czy da się to jakoś połączyć i jak ?, proszę o pomoc.

Autor: admin

$
0
0

Wrzuć wyraźne zdjęcie jak to wygląda to będę mógł cokolwiek podpowiedzieć.

Autor: Tomek Woźnicki

$
0
0

Witam,
Mam baterię do Nokii Booklet 3Gmodel BC-1S -CS-NKBC1NB ,
14,8 VDC , 3840 mAh, 57 Wh
napis na baterii (Li-on Battery call made in Japan)
1. Czy taką baterię można otworzyć i jak ?
2. Jakie ogniwa mogą być w środku ?
Na internecie niczego o tej baterii nie można znaleźć chociaż wg jednej z ofert sprzedaży napisano że BC-1S to nr części, a typ to CS-NKBC1NB.
Grubość zewnętrzna baterii wynosi tylko 12 mm, wyjście baterii SA-1, zmierzyłem napięcie baterii= 14,2 V, ale na booklecie bardzo szybko się wyładowuje (5 min).
Na baterii jest napis BATT 8001734 Z52M010
Dziękuję za odpowiedź

Autor: admin

$
0
0

W środku masz ogniwa pryzmatyczne, otwórz, być może zdechła jedna cela a pozostałe ogniwa będą ok.

Viewing all 27 articles
Browse latest View live