Quantcast
Channel: Komentarze do: Odzysk ogniw 18650 z baterii laptopa – cz.2
Viewing all 27 articles
Browse latest View live

Autor: Kospan

$
0
0

W bordowych koszulkach napisy są zazwyczaj bardzo słabe widoczne trzeba pod kątem patrzeć zazwyczaj są to UR18650 ( Produkcji SANYO)


Autor: Brzo

$
0
0

Witam. Buduje powerbank i ogniwa połączyłem w taki sposób ze mają wspólny biegun ujemny. Czy nie będę miał problemu ładując wszystkie jednocześnie jesli bieguny dodanie sa oddzielne do.każdej ładowarki? Prosciej mówiąc czy mogę.połączyć wyjściowe bieguny ujemne ladowarek?

Autor: admin

$
0
0

To zależy od konstrukcji ładowarek. Jeśli element wykonawczy jest na biegunie ujemnym to odpowiedź brzmi nie. Jeśli na dodatnim, a ujemny po prostu przechodzi dalej, to raczej tak. Ale po co każde ogniwo ma osobną ładowarkę?

Autor: Blazej

$
0
0

Witam.
Planuję budowę latarki i po przeczytaniu Twojego artykułu jestem w kropce. Otóż napisałeś, że zabezpieczenia PCM ogniw potrafią nawalać i można je śmiało z nich usuwać jeśl odbiornik (u mnie latarka) ma własne zabezpieczenie. I tutaj nasówa się moje pytanie: Czy mogę spokojnie używać w latarce tego: http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=43723 akumulatorka z zabezpieczeniem PCM czy lepiej było by zastosować na przykład taki: http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=24384 układ zamontowany w latarce i osobny akumulator bez przylutowanego do niego zabezpieczenia ?

Autor: admin

$
0
0

Dokładnie taki układ znajduje się w tym ogniwie zabezpieczonym. Jak w latarce masz miejsce to możesz go tam upchnąć i używać ogniw niezabezpieczonych które pewnie będą trochę tańsze, lub używać ogniw z odzysku. A jaki sterownik ma mieć latarka? Sterowniki często mają zabezpieczenia i zmniejszają jasność gdy ogniw zdycha, lub informują o tym migając.

W niedalekich planach mam kilka artykułów o latarkach :)

Autor: Blazej

$
0
0

No właśnie nie myślałem nad zastosowaniem sterownika w akurat tej latarce. Najważniejsze dla mnie teraz jest aby latarka w ogóle świeciła chociaż na jednym trybie, chyba nie potrzebuję innych trybów czy sygnalizacji stanu akumulatora. A skoro będę miał zabezpieczenie (czy w akumulatorku czy osobno w latarce) to odetnie ono zasilanie kiedy napięcie ogniwa osiągnie minimum.

Autor: Blazej

$
0
0

A artykuły o latarkach też chętnie poczytam bo blog mnie zaciekawił :)

Autor: Jaro070

$
0
0

Baterie kupujesz na Allegro czy gdzieś indziej?


Autor: admin

$
0
0

Kupowałem na allegro. Kupiłem kila razy i sobie darowałem, za bardzo czasochłonna robota. Ale ceny obserwuję, jakoś dziwnie poszły w górę, chyba ludziska zwęszyli interes przy sprzedaży odpadów. Przy obecnych cenach zdecydowanie nie warto.

Autor: Flo

$
0
0

Cześć! Dzięki Tobie dorwałam swoją starą baterię z Samsunga, rozwaliłam i odzyskałam 6 x ICR18650 – 20F SDI 971. Moje pytanie – jak bardzo muszą być spiłowane te pozostałości po oderwaniu płytki, tak do zera? Ponieważ nie miałam czym sprawdzić jej kondycji – rezystencji ani napięcia zaryzykowałam włożeniem do latarki (typ ‚cree, zoom’ taka chińska za 30-50 zł) i podładowaniem w latarce. Bateria, którą miałam w komplecie ładuje się zwykle do godziny (i jest też 25g lżejsza od tej z laptopa) tą odłączyłam po 2,5 h bo ciągle świeciło się czerwone światełko a koniec ładowania sygnalizuje zielona dioda obudowie zasilacza. Nie chciałam ryzykować przeładowania bo już sama nie wiem czy ta latarka z tym zasilaczem ma opcję przeciw przeładowaniu, czy ma ją ten akku… ? W każdym razie akumulator się w ogóle nie nagrzał a latarka działa, świeci mocno jak to zwykle bywało zaraz po naładowaniu ze starym akku. Teraz zastanawiam się czy wystarczyłoby mi np dokupienie ładowarki na akku z wyświetlaczem, która pokaże mi napięcie i będzie sama odcinała przy naładowaniu? Czy mogę zostać przy obecnej opcji ładowania w latarce tylko poczekać dłużej na to zielone światło? Nie chciałabym zrobić sobie krzywdy… Mam 4 takie latarki ciągle używane i dopiero teraz chcąc zakupić dodatkowe akku w internecie poczytałam na czym to wszystko polega i jakie może być niebezpieczne chociażby z tymi niepewnymi akku, których używałam do tej pory. Będę wdzięczna za kilka słów pomocy :-) Przepraszam jeśli zagalopowałam się z tymi pytaniami…

Autor: admin

$
0
0

Jeśli nie dysponujesz choćby najtańszym bazarowym miernikiem to nie masz co się brać za te ogniwa, bo nie wiesz w jakiej są kondycji, nie wiesz czy się poprawnie ładują. A że latarka świeci to niestety za wiele to nie dowodzi, taka latarka pobiera niewielki prąd. Owszem, mogą się ładować dużo dłużej, bo jeśli są sprawne to po prostu mogą mieć kilkukrotnie większą pojemność niż te bailongi i inne trustfajery które to są niebywałym syfem (waga zdaje się nawet to potwierdzać). 5 razy większa pojemność to nic dziwnego. Albo gorzej – mogą być uszkodzone i nie naładują się do pełna, a mały prąd ładowania nie spowoduje że się zagrzeją.

Jak chcesz to zostawić do ładowania w ten sposób to tylko w takim miejscu w którym ewentualny zapłon nie wyrządzi żadnych szkód. Czy latarka potrafi poprawnie ładować ogniwa? Ciężko powiedzieć. Ale to nie elektronika ogniwa decyduje o tym czy ogniwo jest naładowane tylko ładowarka, więc jeśli jest w stanie naładować „ogniwo” z zestawu to i laptopowe również naładuje. Durna ładowarka bez problemu przeładuje nawet zabezpieczone ogniwo, bo te zabezpieczenia nie działają tak super, bynajmniej nie w bailongach i tym podobnych.

Jeśli chcesz ładowarkę która pokaże napięcie, zmierzy pojemność i rezystancję, to zainteresuj się Opus BT-C3100 lub Liitokala Lii-500 – świetny stosunek możliwości do ceny.

Jeszcze ciekawostka. Niektóre najtańsze latarki nie posiadają żadnej kontroli prądu jaki idzie w diodę, dioda pobiera tyle ile jest w stanie dostarczyć ogniwo. Badziewne ogniwo dużego prądu z siebie niestety nie wykrzesa, i może się okazać że po włożeniu porządnego ogniwa dioda po prostu się spali.

Autor: Memo

$
0
0

Jaką ładowarkę modelarska z pomiarem rezystancji wewnętrznej polecasz ?

Autor: Bogdan

$
0
0

cześć,
czy do pomiaru rezystancji wewn. ogniwa można użyć ładowarki np. everActive LC-2100, cena ok 100 zł. Miałeś styczność z tym urządzeniem?

Autor: admin

$
0
0

Nie wiem, chyba każda ładowarka tego typu wykonuje poprawnie pomiar rezystancji, nawet najtańszy IMAX B6.

Autor: admin

$
0
0

Nie jestem w stanie się o niej wypowiedzieć, ale cena 100zł jest trochę przesadzona. Taniej kupisz Opusa lub Liitokale w Chinach, lub modelarską podróbę IMAX B6 w okolicach 80zł jeśli we własnym zakresie dorobisz koszyki do ogniw.


Autor: Mal

$
0
0

Widziałem na zdjęciach, że też masz Imaxa B6. Mógłbyś opisać jak wykonać pomiar rezystancji tym urządzeniem?
Przelecialem wszystkie opcje i nic nie mogę znaleźć.

Autor: admin

Autor: Marek

$
0
0

Witam! Dawno nie przeczytałem tak wiarygodnego i rzetelnego opisu akumulatorów 18650, a właściwie ogniw Li-Ion. Dziękuję za przekazaną wiedzę! ;)
Miałem wcześniej ładowarkę „SkyRC iMAX B6”, która potrafiła mierzyć rezystancję ogniw, ale jako urządzenie to dopiero była pomyłka. Ładowała i rozładowywała jak chciała. Co ogniwo to inaczej i do innego napięcia – niby z renomowanego i polecanego sklepu, ale urządzenie totalny szrot – może podróba jakaś?! Dziś już nie pamiętam rozbieżności jakich się dopuszczała, ale to były skrajności (ładowanie do 4,38V = aku nie do utrzymania w rekach i w obawie przed wybuchem wyrzuciłem go przez okno. ;) Rozładowywanie wg urządzenia prądem np. 500mA, a rzeczywisty to ok. 2A!!! itd.!!!

Teraz (od kilku dni mam everActive LC-2100 i testuję. Na razie sprawdziłem to:
1.8V = ŁADOWARKA NIE ROZPOZNAJE OGNIWA
2.2V = ŁADOWARKA ROZPOZNAJE OGNIWO I ROZPOCZYNA ŁADOWANIE (czy rozpoznaje przy np. 2.1V to jeszcze nie wiem)

2.7V – (WSKAZANIA WYŚWIETLACZA) – ŁADOWARKA ROZŁADOWUJE OGNIWO DO TEGO NAPIĘCIA (LEWA STRONA)
2.80V – ŁADOWARKA ROZŁADOWUJE OGNIWO DO TEGO NAPIĘCIA (PRAWA STRONA- MIERNIK FLUKE)
4.27V- ŁADOWARKA ŁADUJE OGNIWO DO TEGO NAPIĘCIA (PRAWA STRONA- MIERNIK FLUKE)

BRAK CZUJNIKA TEMPERATURY OGNIW – to niestety duży minus, bo zdarzają się ogniwa, które nie chcą się naładować i większość energii zmienia się w wysoką temperaturę ogniwa. Wiem, że firma ma w planach lepsze urządzenie (inny model), ale ponoć dopiero za kilka miesięcy ma wejść do sprzedaży.

Jeśli będę miał czas na dalsze pomiary to je tu wrzucę, a jednocześnie sam się przekonam, czy zakup był udany. mam jeszcze ładowarkę UltraFire WF-128S, ale tam nie ma co ustawiać – jednak ładuje dość dobrze.
Pozdrawiam!

Autor: Marek

$
0
0

Zapomniałem dodać, że ładowarka mierzy rezystancję ogniw i na pierwszy rzut oka, robi to w miarę dobrze. Do takiego wniosku doszedłem, ponieważ zauważyłem, że rezystancja jest mniejsza dla ogniw o większej pojemności, a bardzo wysoka dla słabych zużytych. Jest to odczucie subiektywne niepoparte dokładnymi obliczeniami. Co prawda każde włożenie tego samego aku. wskazuje inną rezystancję, ale zbliżoną do siebie. To w dużej mierze kwestia styków (są standardowe blaszki na sprężynce). Sam producent zaleca kilkukrotny pomiar i uśrednienie wyniku.

Autor: admin

$
0
0

Ładowanie ogniwa do napięcia 4.27V to już dosyć poważne przeładowanie i wyjdzie to dla niego bardzo niezdrowo. Ładowanie ma się zakończyć dokładnie przy 4.200V. Oczywiście mało która ładowarka jest tak dokładna, i lekkie niedoładowanie czy przeładowanie o te 0.01V czy 0.02V jest jeszcze normalne, ale przeładowanie o 0.07V to wbrew pozorom dużo i znacznie odbije się na żywotności ogniwa.

Poszukaj w sieci, może są informacje jak to poprawić.

Viewing all 27 articles
Browse latest View live